Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Programy i konkursy antynikotynowe

Od kilku lat w naszej szkole realizowane są edukacyjne programy prozdrowotne w oparciu o materiały przekazane przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną w Bochni.

W oddziałach przedszkolnych realizowany jest program „Czyste powietrze wokół nas”. Program jest realizacją rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Jest to pierwsze ogniwo z cyklu programów antynikotynowych. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed dymem tytoniowym oraz ćwiczenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach.

Drugim ogniwem z cyklu programów edukacji antynikotynowej inicjowanych przez Powiatową Inspekcję Sanitarną jest program „Nie pal przy mnie, proszę”. Ten program u nas realizowany jest w drugich klasach. Poszerza informacje na temat zdrowia i kształtuje obronne postawy wobec biernego palenia.

Trzecie ogniwo z cyklu programów antynikotynowych ma tytuł „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Tym programem objęci byli uczniowie piątej klasy. Głównym celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń i zachowań ryzykownych oraz kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie.

Realizacja każdego z programów kończyła się konkursem plastycznym. Po trzy najciekawsze prace z każdego konkursu przekazane zostały do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Bochni. Z oddziałów przedszkolnych były to prace wykonane przez: Nadię Rakoczy, Maję Klimek, Szymona Norka. Z klas drugich najciekawsze prace wykonali: Stanisław Babicz, Michał Rafało, Julia Ponikau. Spośród prac piątoklasistów najlepsze wykonali: Joanna Wrona, Arkadiusz Ruszaj, Szymon Zięba.

Rozstrzygnięcie konkursów (o zasięgu powiatowym), podsumowanie programów i na-grodzenie laureatów odbyło się 17 czerwca 2016 r. w naszej szkole. Do tego wydarzenia przygotowywali się uczniowie poszczególnych klas i z pomocą wychowawców wykonali plakaty, które zostały wyeksponowane w czasie tej uroczystości. Dzieci z oddziałów przedszkolnych Oa i Ob wykonały plakat „Dbamy o czyste powietrze wokół nas”, klasy drugie „Umiemy chronić się przed biernym paleniem” a piątkoklasiści „Znamy właściwe rozwiązania”. Nasi uczniowie radośnie zaprezentowali też swe umiejętności i wiadomości nabyte w czasie realizacji programów o tematyce zdrowotnej.
Na uroczyste spotkanie przybyli do naszej szkoły laureaci konkursów z całego powiatu wraz ze swymi opiekunami.

Dyrektor naszej szkoły p. Jerzy Sumara powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości, a szczególnie p. Halinę Knapik z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej i p. Zofię Kuśnierz z Polskiego Czerwonego Krzyża, które zadbały o atrakcyjne nagrody dla zwycięzców konkursów.

Miło mi poinformować, że wśród nagrodzonych uczniów jest z naszej szkoły Joanna Wrona — uczennica klasy piątej.

Atrakcją spotkania była bajka „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu pierwszaczków pod kierunkiem wychowawczyni p. Karoliny Mendel–Augustyn.

Na koniec częstowaliśmy się zdrowymi owocami dostarczonymi przez Powiatową Stację Sanitarną. (Lucyna Kozioł)

21 czerwca 2016 r.

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |