Publiczna
Szkoła Podstawowa nr 5
im. Jana Matejki
w Bochni

ul.Kazimierza Wielkiego 71
32–700 Bochnia
tel./fax (014) 6122391
e-mail: bochnia@ps5.pl
Rok powstania - 1962
 :. Strona główna 
 > Aktualności: 
 >> bieżące 
 >> wydarzenia 
 >> o nas w prasie 
 >> kalendarz 
 > Uczniowie: 
 >> w Samorządzie 
 >> na wycieczkach 
 >> w konkursach 
 > Zainteresowania: 
 >> kółka 
 >> kluby 
 > Sport w szkole 
 > Historia szkoły 
 > O Bochni 
 > Hymn szkoły 
 > Położenie szkoły 
 > Oferta 
 > Jan Matejko 
 > Galeria 
 > Archiwum 

Niezwykły Gość

„A jak ja urosnę,
i jak będę duży,
zostanę żołnierzem
w wojsku będę służył.
Będę chodził dumny
w żołnierskim mundurze.
A gdy kto mnie spyta,
powiem: Polsce służę”.

Przed świętami wielkanocnymi Klub „Miłośników Bolka i Lolka” odwiedził niezwykły Gość — pan Tomasz Bankiewicz — żołnierz z Brygady Powietrznodesantowej.

Sześciolatki od kilku dni były bardzo podekscytowane tym spotkaniem, wykonywały „militarne” rysunki, oglądały książki i zdjęcia przedstawiające żołnierzy, a sala zamieniała się w wojskowy poligon. Kiedy w końcu nadszedł ten wyczekiwany dzień i do Klubu wkroczył w mundurze nasz gość dzieci oniemiały z wrażenia. Niespodzianką było również to, że pan Tomek przybył na spotkanie ze swoją żoną oraz córeczkami, od razu zrobiło się miło i rodzinnie — czyli tak jak lubimy najbardziej.

Pan Tomasz opowiadał dzieciom o swojej służbie, zaprezentował swój mundur polowy opisując wszystkie oznaczenia i symbole. Ogromne zainteresowanie wśród maluchów wzbudziło wyposażenie, które miły gość przyniósł ze sobą... Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka, spadochron i co żołnierz robi na poligonie. Sześciolatki dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią Ojczyzny, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Nasz Gość pokazał „skarb”, który skrywała jedna z kieszeni w kamizelce — był to smoczek, który podarowała Mu Jego najstarsza córka — Oliwka, gdy ruszał na pierwszą misje i jest on dla Niego talizmanem, który towarzyszy mu do dnia dzisiejszego.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez naszego żołnierza było zaproszenie do jednostki wojskowej na „Dni Otwartych Koszar” 16 batalionu powietrznodesantowego, które odbędą się już 8 kwietnia i „na żywo” będziemy mogli zobaczyć to, o czym dziś rozmawialiśmy. Zaproszenie przyjęliśmy z ogromnym entuzjazmem i już odliczamy dni do tego wydarzenia.

Pod koniec spotkania postanowiliśmy postawić przed panem Tomkiem wyzwanie — poprosiliśmy Go o przeczytanie „Książki bez obrazków” — kto zna tę książkę wie, że to książka tylko dla Odważnych. Nasz Gość poradził sobie z tym zadaniem znakomicie, pokazując jednocześnie, że ma duże poczucie humoru.

Dziękując za fantastyczne spotkanie pokazujące jak niezwykłym zawodem jest zawód żołnierza wręczyliśmy panu Tomaszowi dyplom oraz Legitymację Honorowego Członka Klubu, a nasz gość po raz kolejny Nas zaskoczył wręczając Nam swój pierwszy beret oraz nieśmiertelnik. Czujemy się wyróżnieni i dumni, że pan Tomek podzielił się z Nami swoimi cennymi pamiątkami, które znajdą zaszczytne miejsce w naszym klubie.

Było to spotkanie pełne niesamowitych wrażeń. Dziękujemy raz jeszcze Panu Tomkowi, Jego żonie oraz córeczkom. Fajnie mieć takiego Tatę... (J. Sg.)

29 marca 2016 r.

>> Wstecz  | >> Dalej   | Strona Główna | Kontakt |